PATRONKA - MATKA BOŻA ŁÓDZKA

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, zwanej też Matką Boską Łódzką (lub Bałucką) pochodzi prawdopodobnie z 1655 r. Miał on zostać kupiony przez mieszkańców Łodzi jako wotum dziękczynne za ocalenie miasta przed potopem szwedzkim.

 


Ikona Matki Bożej Łódzkiej znajdująca się w prawej  bocznej nawie Kościoła 


Witraż w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Łódzkiej 


Od początku obraz związany jest z miejscową parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kroniki kościelne określają go mianem cudownego. Świadczą o tym wota dziękczynne zostawiane w świątyni za wymodlone łaski.

Obraz uznawany jest przez historyków sztuki za najstarszą kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej w Polsce centralnej.

Pierwotnie przedstawiał Matkę Bożą ubraną w czerwoną suknię, o wyjątkowo smutnym wyrazie oczu, ze skrzyżowanymi na piersiach rękami. W końcu XIX stulecia, podczas renowacji, obraz został przemalowany i ozdobiony sukienką z trybowanej srebrnej blachy.

Legenda głosi, że pewnego dnia mieszkańcy miasta zauważyli u brzegów rzeki Łódki czółno. Łódź była przycumowana do brzegu, a wewnątrz znajdował się obraz Matki Bożej. Przenieśli go do kościółka i umieścili w ołtarzu.

Przed tym właśnie obrazem została ochrzczona, przyjęła I Komunię Świętą i sakrament małżeństwa Stanisława Leszczyńska. Zdaniem jej bliskich właśnie modlitwa pod obrazem dała jej siłę do przeżycia Oświęcimia.

W czasie okupacji obraz został ukryty przed Niemcami (w kościele, który znalazł się na terenie getta, hitlerowcy urządzili najpierw obóz dla polskich jeńców, stajnię dla koni i magazyn rzeczy należących do Żydów).

W tej chwili wizerunek znajduje się w głównym polu drewnianego ołtarza z neogotycką nastawą i marmurowym, czerwonym antepedium.

W każdy wtorek o godz. 8.30 i 18.00 odbywa się nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. Obraz odsłaniany jest przed Mszą o godz. 8.30 i zasłaniany po Mszy św. o godz. 18.00. W jego miejsce pojawia się obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem.




MATKA BOSKA MIŁOSIERDZIA (OSTROBRAMSKA)

IKONA MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA





Obraz olejny na deskach


       Obraz w srebrnej sukience


Obraz Madonny Ostrobramskiej namalowany został prawdopodobnie w Wilnie w latach 1620−1630. Mimo licznych dociekań, osoba malarza obrazu pozostaje nieznana. Olejny obraz namalowany jest na deskach dębowych 200 x 165 cm, pokrytych cienkim gruntem kredowym. Podwójne korony i sukienkę wykonaną ze srebra, zewnętrznie pozłoconą, nałożono na obraz na przełomie XVII i XVIII wieku. Charakterystycznym elementem obrazu jest wotum w kształcie dużego półksiężyca umieszczone w 1849 r. w dolnej części obrazu. Srebrną okładzinę ścian kaplicy, w której umieszczona jest Ikona Matki Bożej Miłosierdzia, stanowią wyselekcjonowane wota. Wśród wotów pokrywających ściany znajdują się też wota przesłane przez papieża Jana Pawła II. Liczbę wystawionych tu srebrnych wotów złożonych przez wiernych, w podzięce za otrzymane łaski, szacuje się w przybliżeniu na osiem tysięcy.




Kaplica w Ostrej Bramie w Wilnie z Ikoną Matki Bożej Miłosierdzia.
Ostra Brama (Ausros Vartai) - Wilno (Vilnius), Litwa




Wilnianie za wstawiennictwem Bogurodzicy od pokoleń w Ostrej Bramie wypraszają szczególne łaski dla siebie i swoich bliskich. Wiele kopii Ikony Matki Bożej Miłosierdzia znajduje się w kościołach innych krajów, także w Rzymskiej bazylice św. Piotra i Pawła znajduje się kaplica, w której umieszczona jest kopia tego wizerunku.

W 1773 r. Papież Klemens XVI nadał odpusty dla Bractwa Opieki Najświętszej Maryi Panny w Wilnie.

Dekretem papieskim z 1927 r. obraz Madonny w kaplicy Ostrobramskiej otrzymał nadaną mu nazwę Ikony Matki Bożej Miłosierdzia i został ukoronowany koronami papieskimi. Uroczystościom koronacyjnym nadano najwyższą rangę kościelną i państwową – złote korony nałożył nuncjusz papieski. (korony te zaginęły w czasie II wojny światowej).


Boża opatrzność sprawiła, że obok Ikony Matki Bożej Miłosierdzia po upływie zaledwie kilku lat (w 1935 r.) pierwszy raz publicznie był czczony obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.
Podczas II wojny światowej decyzją arcybiskupa metropolity wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego Ikona Matki Bożej Miłosierdzia pozostała wśród wiernych czcicieli w Ostrej Bramie. Po zakończeniu wojny, kiedy Wilno należało do ZSSR i kościoły na Litwie w większości zostały pozamykane, kaplica w Ostrej Bramie pozostała otwarta.


MATKA MIŁOSIERDZIA POBUDKĄ UFNOŚCI
tekst księdza Michała Sopoćki


„Maryja jest dla nas Matką Miłosierdzia, a miłosierdzie to zaczęła już świadczyć od Kalwarii. Odtąd każda łaska spływa na ludzi za pośrednictwem Maryi: Ona wzmacniała Apostołów w ich pracy. Ona wyjednała natchnienie Ewangelistom. Gdy zaś została wzięta do nieba, tym bardziej opiekuje się nami i wyjednuje nam Boże miłosierdzie.
Może mamy do zanotowania niejeden błąd w życiu, może ktoś pogrążył się w grzechu – Maryja wyjednała mu łaskę nawrócenia. Ile razy to powtarzało się, pozostanie tajemnicą tylko Bogu znaną, ale jeżeli to było często, stawaliśmy się przedmiotem szczególniejszych zabiegów naszej Matki Miłosierdzia. Ona to włożyła w nasze usta słowa: JEZU, UFAM TOBIE i oddaliła chwilę wiecznej i straszliwej kary.
Zapewne wszystko pochodzi od Jezusa Najmiłosierniejszego, lecz wszelka łaska nam udzielona przychodzi do nas przez Maryję. (...) Dowodem tego są liczne cudowne miejsca, gdzie za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny ludzie doznają uzdrowień z chorób, pociechy w smutku, nadziei w rozpaczy. Nie było to dziełem przypadku, że obraz Najmiłosierniejszego Zbawiciela, cieszący się czcią i łaskami na całym świecie, został wystawiony po raz pierwszy u stóp Matki Miłosierdzia (28.IV.1935 r.) w Niedzielę Przewodnią), by go niejako zaaprobowała i poleciła. Wobec tego zacieśnijmy bardziej jeszcze więzy łączące nas z Matką Miłosierdzia i zaufajmy Jej bezgranicznie”.



Podczas swojej pielgrzymki do Wilna, we wrześniu 1993 r.,
w kaplicy Ostrobramskiej modlił się papież Jan Paweł II.



Ostra Brama
Wnętrze kaplicy, grafika z lat 60 XIX w.



Kaplica M.B. Ostrobramskiej.
Pocztówka z lat 30 XX w.


Kaplica M.B. Ostrobramskiej.
Pocztówka z lat 30 XX w.




----- OOO ----

NOWENNA DO MATKI BOZEJ ŁÓDZKIEJ

 (do odmawiania w każdy wtorek) 


- Dozwól nam chwalić Cię Panno Święta

- Daj nam moc świadczenia miłości Twego Syna

- Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu....

- Jak była na początku ...


Panno Święta, co z Ostrej Bramy przywędrowałaś do naszego miasta, Matko Miłosierdzia i matko Nasza! Z głęboką nadzieją w sercach przychodzimy do Ciebie w  ten wtorkowy poranek/wieczór, aby wypowiedzieć  nasze podziękowania i prośby, aby zawierzyć. Oto niektóre z nich. Ty znasz je wszystkie i znasz najlepiej. (wymienić...)

Przyjmij Matko najpierw nasze wdzięczne podziękowania:  

- za każdą łaskę pojednania w sakramencie pokuty, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za odwagę w przebaczaniu wzajemnych przewinień, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za łaskę nawrócenia tych, którzy odeszli i zbłądzili, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za wysłuchane prośby kobiet oczekujących potomstwa, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za tych wszystkich, którzy walczą o życie nienarodzone, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za  łaskę zdrowia udzieloną dzieciom i dorosłym, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia 

- za każdą łaskę za Twoją przyczyną wyjednaną, Odp. Dziękujemy Ci Matko Miłosierdzia

(....można dodać własne intencje....)

Matko Miłosierdzia, spojrzyj na nas pełnych słabości i leku, lecz zawsze czekających z upragnieniem Twego możnego wsparcia:

- aby ludzie bezdomni znaleźli mieszkanie godne człowieka, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

- aby wszyscy głodni mieli gość chleba codziennego, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

- aby smutni, chorzy i nieszczęśliwi doznali rychło Twojej pociechy, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

- aby płaczące matki doczekały się u swoich dzieci całkowitej przemiany życia, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

-aby wszyscy, którzy tkwią w nałogu pijaństwa porzucili słabość, grzech i poniżenie, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

- aby wszyscy pokrzywdzeni doczekali się sprawiedliwości, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą

- aby każdy nowy dzień przynosił nam wszystkim twórczą radość, Odp Przyjdź nam Matko z pomocą


Modlitwa.

Ojcze nieskończenie dobry, dałeś nam Matkę Twojego Syna, aby nam świadczyć przez Nią swoje miłosierdzie; spraw abyśmy dla naszych bliźnich byli zawsze miłosierni, cierpliwi, pełni życzliwości i cieszyli  się stale Twoją najczulsza dobrocią. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen






  








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz