Modlitwa Jezusowa - postawy ciała

Medytacja siedząca 



Pozycja siedząca na poduszce

Do medytacji siedzącej używamy poduszki, klęcznika lub krzesła. W każdej pozycji należy pamiętać o trzech elementach:
- bezruchu
- wyprostowanym kręgosłupie
- skupieniu
Przy używaniu poduszki należy wybrać pozycję, która dla nas będzie najlepsza. Można usiąść na kilka sposobów (jak wyżej na zdjęciach). Miednicę pochyl nieco do przodu by ułatwić oddychanie przeponowe i wyprostowanie się kręgosłupa. Głowę trzymaj prosto, w pozycji pionowej tak jakbyś chciał jej czubkiem dotknąć sufitu. Kolana niech dotykają podłoża. Dłonie trzymaj złożone lub ewentualnie oparte na klonach. Oczy miej zamknięte lub półotwarte (zalecane). Oddychaj naturalnie, przeponą. Bądź zrelaksowany i skoncentrowany. Barki i ramiona niech będą rozluźnione. Początkowo możesz kilka razy poruszać się na boki by ugruntować pozycję ale od momentu rozpoczęcia (gong) siedź już w bezruchu. 
Po zakończeniu medytacji (gong) upewnij się że masz czucie w nogach. Przed wstaniem odczekaj parę chwil zmień pozycję do chwili odzyskania sił.


Pozycja siedząca na krześle


Można również usiąść na krześle. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że kręgosłup ma być wyprostowany. Uda powinny być ułożone w pozycji poziomej, a dolna część nóg w pozycji pionowej z zachowaniem kontu prostego. Stopy niech spoczywają płasko na podłożu.






Medytacja w ruchu

W czasie medytacji w ruchu poruszamy się po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara starając się nie zatrzymywać ale być w ruchu. Każdą czynność wykonujemy dokładnie. Marsz rozpoczynamy w pozycji stojącej i wyprostowanej. Stopy mogą być lekko rozchylone by utrzymać równowagę. Przy wdechu przenosimy stopę w przód o połowę jej długości (jak na zdjęciach powyżej) dotykając podłoża najpierw palcami a potem całą stopą a przy wydechu opieramy cały ciężar ciała na tej kończynie i powtarzamy cykl ale z drugą stopą na zmianę. Łączymy formułę modlitewną z krokami i oddechem.




Pokłony (metanoia)


Wyróżnia się mały pokłon (mała metanoia), który polega na głębokim skłonie i dotknięciu prawą dłonią ziemi oraz wielki pokłon (duża metanoia - na zdjęciu), polegający na ugięciu kolan tak aby móc położyć obydwie dłonie na ziemi i ucałować ją albo oprzeć na niej czoło.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz