REKOLEKCJE ZAWIERZENIA POD PŁASZCZ MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE. ODDAJ SIĘ MARYI!!!


SZCZEGÓŁY REKOLEKCJI 

CZTERY DUCHOWE PRAKTYKI ZAWIERZENIA POD PŁASZCZEM MARYI

Zawierzenie pod płaszczem Maryi łączy cztery rodzaje modlitwy, które wytrzymały próbę czasu i prawdy jako te, które potrafią poruszyć i rozczulić serce Boga. Są to: Różaniec , post, oddanie się Maryi i dążenie do życia cnotami i owocami siedmiu darów Ducha Świętego poprzez lekturę duchową.

„Celem cnotliwego życia jest upodobnienie się do Boga”.
św. Grzegorz z Nyssy

1. Różaniec
Uczestnicząc w nabożeństwie zawierzenia pod płaszczem Maryi, przez czterdzieści sześć dni, codziennie o dowolnej porze , odmawiamy Różaniec . Na płaszczu Matki Bożej z Guadalupe, która ukazała się św. Juanowi Diego w 1531 roku, było właśnie czterdzieści sześć gwiazd. Można je dziś zobaczyć w mieście Meksyk na cudownie zachowanym obrazie Matki Bożej z Guadalupe, każdego roku ze czcią nawiedzanym przez miliony pielgrzymów. Liczba 46 odpowiada także liczbie dni Wielkiego Postu, liczonych od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty. Każdego z czterdziestu sześciu dni tych rekolekcji na płaszczu Maryi przybywa jedna gwiazda. Przystrajamy Ją jasnymi gwiazdami, bo Maryja bardzo docenia nasze wysiłki i towarzyszy nam przez całą drogę prowadzącą ku zawierzeniu pod Jej płaszczem.
Różaniec jest obok Mszy Świętej najpotężniejszą modlitwą, ponieważ przy każdym Zdrowaś, Maryjo towarzyszy nam i wstawia się za nami Boża Matka. Święty ojciec Pio z Pietrelciny powiedział kiedyś: „Matka Boża nigdy nie odmówiła mi łaski, o którą prosiłem, modląc się na różańcu”. Również papież Pius IX mówił: „Spośród wszystkich form pobożności zatwierdzonych przez Kościół żadna nie została pobłogosławiona tyloma cudami co nabożeństwo do Najświętszego Różańca”. Zwracając się do Kościoła powszechnego, papież Pius XI pisał: „ Różaniec jest potężną bronią, by zmusić Szatana do ucieczki i ustrzec się grzechu… Jeśli pragniecie pokoju w sercu, w swoich domach i w swoim kraju, gromadźcie się razem co wieczór, by odmawiać Różaniec . Nie pozwólcie, by minął wam bez niego choćby jeden dzień, niezależnie od tego, jak będziecie zaabsorbowani licznymi troskami i obowiązkami”.

2. Post
Gdzie potrzebne są cud i przełom, tam konieczny jest post. Dzięki zachowaniu postu wielkie dobro dzieje się tam, gdzie w innej sytuacji zwyciężyłoby zło. Kiedy uczniowie zapytali Jezusa, dlaczego nie udało im się uwolnić pewnego chłopca z sideł demona, Jezus odpowiedział, że niektóre rodzaje złych duchów można wyrzucić tylko modlitwą i postem. Takim właśnie demonom stawiają czoła w dzisiejszych czasach świat i Kościół. („Powiedział im: «Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem»” [Mk 9, 29]) 1 .
Poszczenie przez przynajmniej jeden dzień jest ważną częścią tych rekolekcji. Rekomenduje się, by był to post o chlebie i wodzie. (Jeśli komuś nie pozwalają na to względy zdrowotne, może zastosować inny rodzaj postu. Może on polegać na odmówieniu sobie deseru i kawy albo na spożywaniu jedynie warzyw, ziaren i/lub orzechów oraz piciu dużej ilości wody).
Wzmiankowane w Biblii posty zawsze odnoszą się do prostoty w zakresie wyboru pokarmu bądź do całkowitej rezygnacji z pożywienia. Jezus przez czterdzieści dni i nocy powstrzymywał się od jedzenia i picia wody i zakłada, że wszyscy Jego uczniowie przestrzegają postu. W Ewangelii według św. Mateusza mówi: „Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy” (Mt 6, 16). Biblijne posty prowadziły do nadzwyczajnych łask i poprzedzały wielkie wydarzenia. Mojżesz pościł przez czterdzieści dni, zanim otrzymał Dziesięć Przykazań (Wj 34, 28). Królowa Estera podjęła post, by uchronić od zagłady Żydów mieszkających w Imperium Perskim (Est 4, 16). Na wezwanie proroka Jonasza pościli mieszkańcy Niniwy, dzięki czemu zachowali życie (Jon 3, 5 – 9). Pierwsi uczniowie pościli przed wyborem przywódców i wyznaczeniem im zadań (Dz 13, 3 – 4; 14, 23). Po okresie postu na pustyni Jezus rozpoczął publiczną działalność.
Duchowa praktyka powstrzymywania się od pokarmu sięga korzeni naszego jestestwa i zmienia to, kim jesteśmy, dając nam więcej życia w Duchu, a mniej w ciele. Złe nawyki można usunąć, pozbywając się ich korzeni, a nie jedynie gałęzi. Pragnienie rzeczy światowych może zostać ugaszone, jeśli zaczniemy sprawować większą kontrolę nad własną wolą.
Post może także przynieść rozwiązanie naszych problemów, wyleczyć uzależnienia, zapobiec głodowi oraz wojnom, zawiesić działanie praw natury. Według św. Bazylego Wielkiego:
Post rodzi proroków, umacnia potężnych, daje mądrość prawodawcom, jest strażą duszy, bezpiecznym współmieszkańcem ciała, bronią bohaterów, ćwiczeniem zapaśników, odpiera pokusy, namaszcza do pobożności, towarzyszy trzeźwości, uczy wstrzemięźliwości, męstwa, spokoju, uświęca 2 .

3. Kontemplacja cnót i siedmiu darów Ducha Świętego
Zawierzenie pod płaszczem Maryi zachęca do codziennego czytania zawarty ch w tej książce medytacji, które naświetlają poszczególne cnoty lub dary Ducha Świętego. Ta duchowa lektura zajmuje tylko kilka minut i można ją wykonać o dowolnej porze dnia. Dodatkowa książka, Dziennik modlitwy zawierzenia pod płaszczem Maryi , jest pomocnym narzędziem do tego, aby te cnoty i dary jeszcze lepiej włączyć w codzienne życie.
Maryja posiadała w swej duszy wszystkie te cnoty i wszystkie dary Ducha Świętego, a każdy z nich w takiej pełni, w jakiej tylko może posiadać je człowiek. Rozmyślając nad tymi samymi cnotami i darami i starając się napełnić nimi swoją duszę, stajemy się podobni do Maryi. W ten sposób przygotowujemy się także do szczerego i osobistego oddania się Matce Bożej.
Modlitwy płynące z czystego i prawego serca są najmilsze Bogu i nakłaniają bezpośrednio ku nam Jego ucho. Stajemy się skuteczniejszymi wojownikami modlitwy, kiedy kultywujemy cnoty i otwieramy się na siedem darów Ducha Świętego: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Bożą. W Piśmie Świętym znajdujemy świadectwa o mocy modlitwy prawego człowieka:
Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, by deszcz nie padał, i nie padał deszcz na ziemię przez trzy lata i sześć miesięcy. I znów błagał, i niebiosa spuściły deszcz, a ziemia wydała plon (Jk 5, 16 – 18).
Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami (J 15, 7 – 8).
Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, to mamy ufność wobec Boga, a o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba (1 J 3, 21 – 22).

ABY DOŁACZYĆ DO GRUPY REKOLEKCYJNEJ, KLIKNIJ NA LINK I POCZEKAJ NA AKCEPTACJE ADMINISTRATORA GRUPY:


                           WhatsApp: https://chat.whatsapp.com/GHJTMzX3nK1C7lOWSdslIj


LUB SUBSKRYBUJ KANAŁ IKONOPLASTYKA 

https://youtube.com/@ikonoplastyka?si=FiG8uqXkOF8REJWb


ORAZ PLAYLISTE:

                                       Playlista: PŁASZCZ MARYI Z GUADALUPE:

 

        https://www.youtube.com/playlist?list=PLKrzy-cM7nUTYjoUyebrVCABBfPm998UA






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz